Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Af Yasasının Psikolojik ve Lirik AnaliziAf, genel tanımıyla, bir kişinin kusurunu hoş görerek bağışlamak demektir.

Af emriyle açılmıştı hapishane kapısı


Çıkınlarda gecenin, binlerce gecenin uyunmamış uykusu,


Bir yorgunluk çökünce yürünmüş yeryüzünden.


Kalabalıkla dağılır birer ikişer mahpuslarım,


Doğuya, Batıya, Kuzeye, Güneye, hür,


Yüreklerinde bir çığ


Yaşamak sevinci vay,


Yaşamak korkusu.


Fazıl Hüsnü Dağlarca

 

Af, genel tanımıyla, bir kişinin kusurunu hoş görerek bağışlamak demektir. İnsanlar yaşam boyunca en küçük topluluk olan aileden başlayarak, okulda, sokakta, askerlikte, evlilikte, işyerinde yani her türlü toplulukta davranışlarını belirli sınırlar içinde tutmayı öğrenirler. Zaten tarih boyunca tüm toplumlar, insanların nasıl davranacağına ilişkin kurallar koymuşlardır. Bu kurallara uymamak “suç” işlemektir. Suç ceza ile sonlanır. Ancak bazı kural dışı davranışlarda bir baba çocuğunu, bir öğretmen öğrencisini nasıl bağışlarsa, bazen devletler de yasalara uymayarak suç işleyen bireylerini bağışlayabilir.  
Psikososyal gelişim sürecindeki çocuğun eğitiminde suçun, cezalandırmanın ve bağışlamanın önemi büyüktür. Suç ceza ile, ceza bağışlanma ile sonlanır. Çocuğun yaptığı herhangi bir yanlış davranış sonrasında cezalandırılmasının anlamı ana-babasının sevgisini yitirmesi, bağışlanmasının anlamı ise bu sevgiyi yeniden kazanması olarak simgelenir. Böylece çocuk, yaşı ilerledikçe ana-babasının onaylamadığı davranışları, onlar yanında olmasa da kendi muhakemesini kullanarak yapmamayı öğrenir. Eğer kişi, suç olabilecek bir söz söylemiş veya davranış yapmışsa ortaya çıkan olumsuz durumu onarması gerekir. Yapılan yanlışın düzeltilmesi ya da verilecek cezanın bağışlanması, ancak kişiliğin geliştiği çocukluk yıllarında her şeyin yeniden başlamasını sağlar. Yaşamın ileriki yıllarında bağışlanma kişilerde davranış değişikliği yapmaz.

 

Yeryüzündeki tüm toplumlarda adi suçlular göz önüne alındığında, çoğunun kişilik yapısı “topluma karşı” yada “antisosyal” olarak adlandırdığımız bir kişilik bozukluğudur. Bu karakter yapısını taşıyan insanlar; doğuracağı sonuçlara aldırmaksızın, anlık ve bencil çıkarlarına doyum arayan, suçluluk duygusu taşımayan sorumsuz ve dürtüsel davranışlar gösterirler. Toplumsal değerlerden yoksun olan bu kişilerin vicdanları da gelişmemiştir. Diğer insanların duyguları onları ilgilendirmez. Geçmiş ya da gelecek kavramları yoktur. Yaşamları ard arda gelen şimdiki zamanlardan oluşur. Diğer insanlara sadece etkileme ve sömürme amacı ile olumlu bir izlenim bırakma çabasına girerler. Kendi toplum dışı davranışlarının suçunu diğer başkalarına atarlar. Zaten insanların duygularına ve haklarına saygı göstermedikleri gibi ayrıca sömürebildikleri kişileri de küçümserler. Otorite ve yasaları tanımaz, yaptıkları yanlışlardan ders almazlar. Kolayca yalan söyler, çaba göstermeden kazanmak, en iyi şeylere sahip olmak isterler. İçinde bulundukları her an, sonuçlarını düşünmeden doyum sağlayacakları davranışlara yönelirler. Gelecek için tasarıları, geçmiş içinse pişmanlıkları yoktur. Çıkacak olan af yukarıda tanımladığım antisosyal kişilikteki suçluları yeniden topluma kazandıramayacağı gibi bunlarla karşılaşacak masum insanların başına belaya sokacaktır.

 

Günün dolar da bir gün sen de


Özgürlüğü bir gelin gibi takıp koluna


Çıkarsın


Başlar yeni maceran güneşte


Başlar işsizlik


O en büyük hapishane.


Metin Demirtaş

 

Eğer işlenen suçlar genel aflarda olduğu gibi tamamen ortadan kaldırılmayıp, sabıka kayıtları silinmezse yani kişilerin giydiği hükümler sabit kalırsa, tekrar benzer suçu işlediklerinde verilecek cezalar affedilen süre ile birlikte uygulanırsa kader mahkumu diye adlandırılan aslında suç işlemeye eğilimi olmayan insanlar için yeni af kanunu rehabilite edici olabilir. Ancak yine de bu kişilerin işledikleri suçlardan mustarip olan insanlar ve yakınlarının durumu ele alınırsa, bütün suçluların herkesin vicdanını rahatlatacak sürelerde ceza çekmeleri gereklidir. Eğer bu af özellikle düşünce suçları gibi adaletsiz ve yanlış kararların düzeltilmesini sağlayacaksa elbette hem toplum hem de kişilerin vicdan ve sosyal adalet duygularına olumlu katkı sağlayacaktır.

 

Düşünüyorum bazen :


Bunca hasret


Bunca keder neden?


Savaşsız bir dünya özlemekten.


“Çocuklar öldürülmesin” demekten.


İşte çocuğum, babanın suçları bunlar.


Bir gün gelecek


Ne ben kalacağım dünyada


Ne de bizi birbirimizden ayıranlar.


Ama


Çocukları onların babalarından utanacaklar


Sen babanla övünürken.


Ataol Behramoğlu

 

Aslında bu affın bir diğer boyutu da affı çıkartan kişilerin psikolojileridir. Bu insanlar niye affedici ve bağışlayıcı olmak istemişlerdir. Kendi içlerinde yaşadıkları suçluluk duygusunu yaratan tehlikeli isteklerini çok yoğun baskı altında tutan kişiler, bu isteklerinin tam karşıtı olan bilinçli tutum ve davranışlar geliştirerek kendilerini korumaya çalışırlar. Dolayısıyla baskıya alınmış düşmanca duygular sevgi gösterileri ile, saldırgan istekler sevecenlikle, cinsel istekler ahlâkçılıkla, eşcinsel eğilimler karşı cinse yöneltilmiş abartılı ilgi ve etkinlikle maskelenir. Bu bilgiler sizlere affı isteyen ve çıkartanların psikolojisini değerlendirtecektir.

 

Demek ki sizde de var.


Ülkesini seven


Ve askerliğe elverişli olmayan


Vergiden bağışık adamlar?


Yağmurcuk söyle


Hepsi de şişman mı?

Çok yer kaplar mı ülkende?


Bak yağmurcuk


Bütün bunlar aramızda/yani kayıt dışı


Sen bilir misin


Ona inanmayanlar tarafından yapılır yasalar.


Sedat KısaYorum Yaz

Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz:

Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi