Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Alkol Hakkında BilmediklerinizPek çok insan gibi siz de zaman zaman içki içiyor olabilirsiniz.

Doktor Marcus,

Zeus heykelini görmeye gitti dün.


Zeus’un kim,


Heykelin de mermer olduğunu biliyoruz.


Siz şu işe bakın ki, öğle vakti bugün
 Zeus heykelini törenle gömmeye gidiyoruz!


Nikarhos

 

BİLMEDİKLERİNİZ SİZE ZARAR VEREBİLİR

 

 

Pek çok insan gibi siz de zaman zaman içki içiyor olabilirsiniz. Ya da bazıları gibi, daha düzenli bir temelde ölçülü miktarlarda alkol alıyor olabilirsiniz. Kadınsanız ya da 65 yaşın üzerinde iseniz bu, günde bir kadehten fazla içki içmediğiniz anlamına gelir. Erkekseniz bu günde iki kadehten fazla içki içmiyorsunuz demektir. Bu düzeylerde içmek genellikle sağlık riskleri ile ilişkilendirilmez ve belli bazı kalp hastalığı türlerine de engel olabilir.

Fakat ölçülü miktarlarda içki içmenin bile belli birtakım koşullar altında tehlikeli olabileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca istemeden dozunu biraz kaçırmak sizi ailenizde, sosyal çevrenizde, işinizde ve sağlığınızda ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Bu yazı, içki içmenin önceden düşünülmemiş, gözönünde bulundurulmamış sonuçlarından bazılarını açıklamaktadır.

 

Bir içkinin ölçüsü nedir?

 

Standart bir içki: Bir şişe bira veya iki bardak şarap , bir kadeh rakı veya viskidir.
* Bira alkol içeriği açısından hatırı sayılır ölçüde değişiklik gösterir, öyle ki malt likörünün alkol içeriği mayalanarak hazırlanan çoğu başka içkiye kıyasla daha yüksektir.

 

İÇKİ İÇME VE ARABA KULLANMA

 

Araba kullanma yeteneğiniz bozulmadan önce çok fazla alkol almanız gerekmediğini öğrenmek sizi bir hayli şaşırtabilir. Örneğin, bazı sürücülük becerileri bir yandan direksiyonu idare ederken aynı zamanda trafikteki değişikliklere karşılık vermek gibi %0.02 kadar düşük alkol konsantrasyonlarıyla bile zarar görebilir. Midesi boşken iki şişe bira ya da iki adet başka standart içki tükettikten bir saat sonra 75 kg ağırlığındaki bir erkeğin kanındaki alkol konsantrasyonu yüzde 0.04 olacaktır.Ve ne kadar çok alkol tüketirseniz, araba sürme becerileriniz o kadar zarar görecektir. Ülkemizde kanunlar göre içki içtikten sonra araba kullanan yetişkinler için alkol konsantrasyonu sınırları yüzde 0.08 ve 0.10 arasında olacak şekilde belirlenmişse de, sürücülük becerilerinin bozulması çok daha düşük düzeylerde başlar.

 

İLAÇLARLA ETKİLEŞİMLER

 

Alkol 150′den fazla ilaçla olumsuz bir etkileşime girer. Örneğin, bir nezle veya alerji için antihistaminik kullanıyor ve aynı zamanda alkol almışsanız, alkol tek başına ilacın neden olacağı uyuşukluğu, sersemliği artıracak, araba kullanmayı veya birtakım makineleri çalıştırmayı daha da tehlikeli kılacaktır. Ve büyük dozlarda acetaminophen (ağrı kesici) alıyor ve alkol kullanıyorsanız, karaciğeriniz çok ciddi bir zarar görme riskiyle karşı karşıya kalıyor demektir. Reçetesiz satılan veya reçeteyle verilen ilaçlardan kullanıyorsanız, herhangi bir miktarda alkol almadan önce muhakkak doktorunuza danışın.

 

KİŞİLERARASI SORUNLAR

 

Ne kadar fazla içki içerseniz, evinizde, işyerinizde, arkadaşlarınızla ve hatta yabancılarla sorunlar yaşama olasılığı o kadar fazla olacaktır. Bu sorunlar şunları içerebilir:

Eşinizle ve diğer aile üyeleriyle tartışmalar ya da bu kişilere karşı soğuma,yabancılaşma;
İş arkadaşlarıyla gergin ilişkiler;
Giderek artan bir sıklıkta işe gitmeme veya işe geç kalma;
Üreticilikteki azalma nedeniyle işin kaybedilmesi
Şiddet gösterisinde bulunma veya şiddet içerikli bir olayın kurbanı olma.

 

DOĞUMDA KARŞILAŞILAN ALKOLLE İLİNTİLİ SORUNLAR

 

Hamile iseniz veya gebe kalmaya çalışan bir kadınsanız, gebeliğiniz süresince içki içmeyerek alkole bağlı doğum hasarlarının oluşmasını önleyebilirsiniz. Alkol yeni doğanlarda çeşitli hasarlara yol açabilir. Bunların en ciddi olanı fötal alkol sendromudur. Alkolle ilintili hasarlarla doğan çocuklar yaşam boyu öğrenme ve davranış sorunları yaşayabilirler. Fötal alkol sendromu ile doğanların fiziksel anormallikleri, zihinsel bozuklukları ve davranış sorunları olur. Bilim adamları tam olarak ne oranda alkolün yeni doğanlarda hasarlara yol açacağını bilmediğinden, en iyisi bu süre zarfında hiç alkol almamaktır.

 

UZUN VADELİ SAĞLIK SORUNLARI

 

Yukarıda değinilenler gibi bazı sorunlar nispeten kısa süren bir dönem boyunca içki içtikten sonra orta çıkabilir. Fakat karaciğer hastalığı, kalp hastalığı bazı kanser türleri ve pankreatitis gibi diğer hastalıklar sıklıkla daha yavaş gelişirler. Bu hastalıklar uzun süren yoğun içki içme döneminin ardından belirgin hale gelebilir. Kadınlar erkeklere kıyasla daha kısa bir süre zarfında daha az miktarda alkol tükettikten sonra alkol kullanımına bağlı sağlık sorunları geliştirebilirler. Alkol vücutta pek çok organı etkiler. Uzun bir dönem boyunca yoğun içki içme alışkanlığı, sizi bazıları aşağıda betimlenen ciddi sağlık sorunları yaşama riskiyle karşı karşıya bırakır. Bu sağlık sorunlarından bazılarının geri dönüşü ve tedavisi olanaklı olduğundan, yardım için doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Doktorunuz hem sağlığınız hem de içki alışkanlığınız hakkında size tavsiyelerde bulunabilecektir.

Alkol kullanımına bağlı karaciğer hastalığı. Tahminlerimize göre ülkemizde yaşayan 100 binden fazla insan, alkol kullanımına bağlı karaciğer hastalığından sıkıntı çekmektedir. Bazı bireylerde uzun bir dönemi kapsayan yoğun içki alışkanlığının bir sonucu olarak alkolik hepatitis denen karaciğer iltihabı oluşur. Bunun belirtileri yüksek ateş, sarılık (derinin, göz akının ve idrarın anormal derecede sararması) ve karında sancıdır. İçki içme devam ederse alkolik hepatitis ölümle sonuçlanabilir. İçki içmeye son verildiği takdirde, bu durum çoğunlukla geri döndürülebilir. Yoğun biçimde içki içen bireylerin yaklaşık %10-20′sinde alkolik siroz gelişir ya da karaciğerde yara açılır. İçki içmeye devam edilirse alkolik siroz ölüme neden olabilir. Alkolik sirozun geri dönüşü olmamasına karşın, içki içmeye son verildiği takdirde bireyin hayatta kalma olasılığı hatırı sayılır ölçüde artar. Sirozlu kişiler içkiyi keserlerse sıklıkla kendilerini daha iyi hissederler ve karaciğerin işlevlerini yerine getirişi düzelme gösterir. Son çare olarak karaciğer nakli yapılması gerekli olabilse de alkol kullanmaktan kaçınan sirozlu pek çok kişi hiçbir zaman karaciğer nakline gereksinim duymayabilir. Bunun yanında, siroz komplikasyonlarına yönelik tedaviler yapılabilir.
Kalp hastalığı. Özellikle 45 yaşın üzerindeki erkekler ve menapoz sonrasındaki kadınlar gibi kalp krizi geçirme riski en yüksek olanlar arasında az miktarlarda sınırlı içme alışkanlığın kalp üzerinde yararlı etkileri olabilir. Ancak uzun bir dönem boyunca yoğun biçimde içki içme, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve bazı felç çeşitleri riskini artırır.
Kanser. Uzun bir dönemi kapsayan yoğun içki içme bazı kanser biçimlerinin, özellikle de yemek borusu, ağız, gırtlak ve ses telleri kanserinin gelişme riskini artırır. Kadınlarda günde iki veya daha fazla içki içtikleri takdirde göğüs kanserinin oluşma riski biraz daha fazladır. Bunlardan başka içki içmek kolon ve rektum kanseri riskini de artırabilir.

Pancreatitis. Pankreas insülin üreterek kandaki şeker düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur. Pankreas yediklerimizin sindiriminde de bir rol oynar. Uzun bir dönem boyunca yoğun biçimde içki içme pancreatitis ( pankreas iltihabı) ile sonuçlanabilir. Bu durum da çok şiddetli karın sancıları ve kilo kaybı görülebilir ve ölümcül olabilir.

 

ARAŞTIRMA YÖNLERİ

 

Günümüzde alkol araştırmacıları,aşağıdakilere benzer soruları yanıtlamak amacıyla tıp biliminin bıçak sırtı gibi keskin kenarı üzerinde çalışmaktadırlar:
Kimler alkol kullanımına bağlı sorunlar yaşama riskiyle karşı karşıyadır?
Alkol beyin dahil tüm bedeni nasıl etkiler?
Alkolizm riski kalıtımla nasıl geçer?
Ilımlı ölçüde içki içmenin sağlık yararları ve riskleri nedendir?
İlaç tedavileri dahil hangi terapiler alkol bağımlılığını etkili bir biçimde tedavi etme yönünde ümit vaat eder?
Bireylerin, ailelerin ve toplumun başına dert olan,onları bezdiren alkolle ilintili sorunların, sıkıntıların nasıl önleneceği ve tedavi edileceğine dair çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Alkol araştırmacılarının her yeni keşfi, yüzyıllardır varlığını koruyan sorunun yanıtının bir parçasını ortaya koyar. Bizler alkol araştırmalarının geleceğini hem mevcut sınırları aşmaya teşvik eden bir uyaran hem de bir ödül olarak görüyoruz: Bir uyaran, çünkü daha çok yanıt daha çok soruyu da beraberinde getirir. Önümüzde daha gitmemiz gereken uzun bir yol uzanmaktadır. Bir ödül, çünkü önünde sonunda bulduğumuz yanıtlar bir hayli uzun bir süreden beri varlığını korumuş olan kamu sağlığına yönelik bir tehdidi azaltmaya, hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Sizin veya tanıdığınız birinin yardıma ya da daha fazla bilgiye ihtiyacı varsa, aşağıdaki yerlerle bağlantıya geçebilirsiniz:

Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Alkol Tedavi Servisi (212-547 1600/ 359)


Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Kliniği (212- 543 6565)


                                                                                           

 Prof. Dr. Ö. Ayhan Kalyoncu - İstanbulYorumlar (1)

sonalan
04-02-2014
Harika bir yazı sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz:

Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi