Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Sünnetin Psikolojik EtkileriSünnet geleneğinin yazılı tarihten önce başladığı ve bazı ataerkil toplumlarda erkekliğin bir gerekliliği olarak görüldüğü bilinmektedir.

 

“Âdet, yol, davranış” anlamlarına gelen Arapça kökenli bir sözcük olan sünnet, dini, kültürel veya tıbbi gerekçelerle erkeklerde penis başını örten ve koruyan üstderinin (prepus) bir kısmının veya tamamının kesilip atılmasıdır.  Ülkemiz kültüründe, sünnet Müslümanlar ve Yahudilerce hem dini bir gereklilik, hem de geleneksel bir görev olarak görülmektedir. 

 

Sünnetin Psikolojik Boyutu

 

İçinde yaşadığımız toplum için temelde dinsel bir uygulama olan sünneti aynı zamanda  erkek çocuğun büyüdüğünün, olgunlaştığının kanıtlanması biçiminde yorumladığımızdan ona armağanlar vererek bir düğün şekline dönüştürdüğümüz için çocuğa psikolojik ve sosyal fayda sağladığı aşikardır.

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud, sünnet ile Oedipus kompleksi sonucu oluşan iğdiş edilme (kastrasyon) korkusu ilişkilendirmiştir. Freud’a göre toplum önünde törensel olarak uygulanan sünnet ile erkek çocuğun annesine karşı duyduğu aşktan vazgeçmesi pekiştirilmiş olmakta, yani erkek çocuk sünnet olarak artık gerçek anlamda erkekliğe adım atmış ve annesi ile bağlarını tam olarak koparmış olmaktadır.

Sünnet vücudun bir parçasının alınması anlamını içerdiğinden çocukta potansiyel olarak psikolojik bir rahatsızlık meydana getirebileceği düşünülebilir. Tabii ki bu konuda genelleme yapmak doğru olmaz. Çocuğun bu konuda yaşayacakları çevresinden gördüğü yaklaşım şekillerine göre biçimlenecektir.  Eğer şaka türünde yapılan korkutmalar aşırı boyutlara varırsa psikolojik olarak çocuğu olumsuz etkileyebilir ve gerçekten çocuk  penisinin kesilip alınacağını düşünerek ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

İçinde yaşanılan toplumun genelinde sünnet uygulaması yapılırken herhangi bir gerekçe ile  sünnet edilmeyen erkek çocuk arkadaşları arasında zor duruma düşeceğinden bu durumu kabullenmekte zorluk çekecektir. Sünnetin gecikmesi de çocuğu olumsuz etkileyebilir ve kendisini  yaşıtlarına nazaran  eksik hissederek kaygılar yaşamasına neden olabilir. Sünnetsiz erişkinler ise cinsel aktivite esnasında partnerleri tarafından sorgulanacağı için sıkıntı çekeceklerdir.

 

Sünnetin Tıbbi Boyutu

 

Sünnet olmamış erkeklerde başta AIDS olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları ve penis kanseri daha fazla ortaya çıkar. Sünnetin uygulama esnasında oluşan cerrahi hatalarının dışında tıbbi bir sakıncası yoktur. Bu nedenle yapılan son yasal düzenlemelerle sünnetin geleneksel sünnetçiler tarafından değil sadece cerrahlar tarafından yapılması yasallaşmıştır.

 

Çocuğunuzu ne zaman sünnet ettirmelisiniz?

 

Sünnet için en uygun zamanın çocuğun kendisini fark etmeye başlamadığı 2 yaştan önceki dönemi olduğunu söyleyebiliriz. 2-5 yaşlar arasında olan erkek çocuklar psikoseksüel gelişim sürecinde odipus kompleksi döneminde olduklarından ortaya çıkan iğdiş edilme korkusu sünnet uygulaması ile artarak önemli psikolojik zararlara yol açma tehlikesi taşıyabilir. 6 yaşından ergenlik çağına kadar olan dönem sürecinde yapılacak olan sünnet  hediyeli törensel bir seromoni ile icra edilirse çocuk için sağlayacağı psikososyal faydalardan dolayı önemli bir sorun doğurmaz. Hatta birçok çocuk sünnet düğününü ve alacağı hediyeleri heyecanla beklerler.

Gözardı edilmemesi gereken önemli bir konu da 6 yaşından büyük çocukların sünnet olana kadar nasıl bilgilendirildikleridir. Uygun psikolojik hazırlık sağlanmadığı takdirde yaşça büyük çocuklar bile yaşıtlarından duydukları abartılı hikayeler nedeniyle sünneti travmatik bir girişim olarak algılayabilirler.

 

Prof. Dr. Ö. Ayhan Kalyoncu

21.02.2014 Cihangir- İstanbul

 

         Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz:

Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi