Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Eşiniz "Kontrol Manyağı" mı?Eşinizle ilişkinizi devam ettirmek için ipuçları:
“Kadınlar Venüs’ten erkekler Mars’tan gelir!”


DEHB'li bir Eşle Yaşamanın Altın Kuralları

 

Kadınlar DEHB’li erkekleri sıklıkla çekici bulurlar çünkü onlar aktif, neşeli ve eğlenceli olurlar. Ama konu aynı evde yaşamaya ve birlikte bir hayat kurmaya geldiğinde kadınlar aynı fikirde olmuyorlar. Evlilik yürütmek, 2 farklı insanın birlikte bir takım çalışması yapmasıdır. Kadın ve erkek doğası gereği bu kadar farklıyken araya bir de DEHB girdiğinde işler iyice karışabilir.

 

DEHB nedir?

 

DEHB Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunun kısaltması olup, dikkatsizlik ve/veya Hiperaktivite ve Dürtüselliğin kişide sık seyrettiği bir rahatsızlıktır. Her ne kadar çok sık duyduğumuz ve bazen pek de önemsemediğimiz bir rahatsızlık da kişiler ve yakınları için ciddi zorluklara yol açabilmektedir.

 

Kadın- Erkek İlişkisi ve DEHB

 

“Kadınlar Venüs’ten erkekler Mars’tan gelir!”

 

Kadınlar genellikle problemleri kişiselleştirmeye eğilimliyken erkekler ise kendini duygusal olarak ayrıştırmaya daha eğilimlilerdir. Bu durum gündelik hayatta çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Örneğin erkek buluşma saatini unutup geç kaldıysa, eşi bu durumda önemsenmediğini hissedebilir. Eğer DEHB söz konusu ise bu tür senaryolarla çok daha sık karşılaşılabilir.

 

DEHB kadın ve erkek arasındaki farkı arttırabilir!

 

DEHB’si olan erkeklerle evli olan kadınlar eşlerinin görevlere çok daha zor odaklandıkarını anlamalılardır. Örneğin eşine çöpü dışarı çıkartmasını söyleyen kadın, eşinden “hı-hı” tepkisini alır ve 3 saat sonra hala çöpün atılmadığını görür. Bu senaryoda kadın bu durumu içselleştirir ve “inadına yapıyor” ya da “beni hiç dinlemiyor” şeklinde düşünebilir. Erkek bu durumu bilinçli olarak yapmamaktadır fakat kadın bunu içselleştirdiği zaman evlilikte problemler ortaya çıkar.

 

Eşleri DEHB olan kişiler, eşlerinin “kontrol manyağı“ olduğundan yakınabilir. ADHD’si olan kişiler kendi iç denetimlerini sağlamakta zorlanmalarından dolayı, çevresindekileri kontrol ederek bir düzen sağlamaya çalışırlar. Bir şeyi kaybettiklerinde, etraflarındaki herşeyin düzenini yitirmiş gibi hissederler.

 

Nasıl davranılmalı?

 

“Bu durumu kabullenin!”

 Öncelikle eşinizin dikkat problemi olduğunu kabul edip buna göre davranmak işleri kolaylaştıracaktır.

 

-DEHB’si olan eşinizden bir talepte bulunulacağınız zaman aşağıdaki 4 basamağa dikkat etmeniz önerilmektedir.

 

 

1.Eşinize dokunun.

DEHB’si olan kişiler, birkaç duyu organı kullanıldığında karşı taraftan aktarılan bilgiyi çok daha kolay algılarlar.

 

2.Eşinizle göz teması kurun!

Ona “ Teşekkürler, çöpü atmana çok memnun oldum” deyin ve onun tepki vermesini bekleyin.

 

3.Ona süre verin!

Çöpü saat 3’e kadar çıkarmış olursan çok daha iyi hissedeceğim (“Ben dili”ni kullanmayı unutmayın). Onun bu konuda ne düşündüğünü sorun.

 

4. Hatırlatın! Bazen yapacakları konusunda sizin hatırlatmanıza ihtiyaç duyabilir. Gerçekten unuttuğunu düşündüğünüzde hatırlatma yapmanız yararlı olacaktır.

 

Hatalı Davranmamaya Dikkat!

 

Genelde eşler bunlarla uğraşmak yerine örneğin çöpü kendileri atmayı ya da “bir çocuk daha büyütüyorum” şeklinde iğneleyici sözler söylemeyi tercih ederler. Bu tür davranışlar hatalıdır ve evlilikte ikincil problemlere yol açabilmektedir. Bunların yerine daha olgun davranılmalıdır.

 

Ona anlayış gösterin! Unutmayın bu bir rahatsızlıktır ve eşiniz de bununla başa çıkmaya çalışmaktadır. Örneğin eğer eşyalarının yerinin değişmesi onun düzenini bozuyor ve sinirlendiriyorsa bunu yapmamaya çalışın.

 

Kısacası eşinizi dikkatsizliğinden dolayı yargılamayın. Unutmayın, o sizin evlenmeye karar verecek kadar çok sevdiğiniz, iyi günde kötü günde beraber olmaya söz verdiğiniz kişi. Siz de ona destek olur ve hastalığın yarattığı sorumluluğu paylaşırsanız, her şey çok daha kolay olacaktır.

 

Prof. Dr. Ö. Ayhan Kalyoncu, Uzm. Psk. Damla Kunt

Ekim 2015Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz:

Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi