Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Anneliğin HüznüDoğum sonrası iyi hissetmemek hangi anlamlara gelebilir? Yaşanan sıkıntılar kalıcı olabilir mi?

İnsanların sahip olduğu en büyük mucizelerden biri olarak adlandırılır bir çocuk dünyaya getirmek. Herkes doğumdan sonra tebriğe gelir ve ne kadar güzel bir duygu olduğundan bahsedilir. Ya biz o an aynı şeyleri hissedemiyorsak?

 

Doğum yapmak her ne kadar güzel ve heyecan verici bir deneyim olsa da sonrasında bazı psikolojik problemler yaşandığı sıklıkla görülmekte. Doğum yapma süreci 1 gün sürse de kişinin ömür boyu sorumluluğunu alacağı ebeveynlik rolünü çok etkileyebilir. Doğum sonrasında bazı anneler çocuğunun doğumuna bile mutlu olamadığını düşünür ve kendilerini suçlu hissederler. Kişinin suçluluk duyup hislerini paylaşmaması, çözüm aramaması daha çok içine kapanmasına, duygusal dengesizliklere yol açabilir ve bu durum hem bebeği hem de anneyi olumsuz etkiler.

 

Doğum yapmak aslında duygusal olarak yoğun bir deneyimdir ve sonrasında da duygu değişimleri sıklıkla görülebilmektedir. Bu durumda ayırt edici olan nokta belirtilerin ne kadar sürdüğüdür. “Baby blues” olarak adlandırılan annelik hüznü, çok yaygındır ve yaklaşık olarak 2 hafta içinde geçmesi beklenir. Bu durumdaki bazı olası belirtiler;

 

- Duygu değişimleri

- Üzgün, endişeli ya da bunalmış hissetmek

- İştah kaybı

- Uyku problemi

 

Eğer yukarıdaki belirtiler daha uzun süredir devam ediyorsa ve

-kendine ya da bebeğine zarar verme düşünceleri,

-bebekle hiç ilgilenmek istememe gibi belirtiler de üzerine ekleniyorsa durum daha ciddi bir boyutta olabilir. Genellikle bu tablo doğum sonrası depresyona işaret etmektedir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde anneye vereceği zararın yanı sıra uzun vadede anne-çocuk ilişkisine de olumsuz olarak yansıma ihtimali yüksektir.

 

Eğer siz ya da yakınınız 2 haftadan uzun süredir bu tür belirtiler yaşıyorsa vakit kaybetmeden bir Psikolog veya Psikiyatri uzmanına başvurun.

Uzm. Klinik Psikolog Damla KuntYorum Yaz

Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz:

Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi