Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Aldatan Kadınları AnlamakKadınlar neden aldatır? Aldatmak bir seçim midir yoksa bir sonuç mu?

Aldatmak dendiği zaman akla hep erkeğin aldatması gelirdi önceleri. Bu durumda mağdur olan taraf kadınlar olup, aldatmanın ne kadar kötü bir durum olduğundan bahsedilirdi. Yapılan son araştırmalar, kadınların da yaklaşık olarak erkekler kadar aldattığını göstermekte. Kadın ve erkeğin birçok açıdan farklı olduğunu biliyoruz. Peki bir kadın neden aldatır?

 

İşte olası sebepler;

 

- Özgüven eksikliği: Özgüveni azalmış, depresyonda ya da travma gibi kötü olaylar yaşamış kadınlar, aldatmaya daha yatkın. Bunun sebebi ise farklı birinin onların sevilebilir, istenebilir ve değerli olduğunu gösterebilmesidir.

 

-İntikam: Aldatılan kadınlar intikam amacıyla aldatmayı seçenek olarak görebilirler. Genellikle bu yol, kadınların affedemediği durumlarda kullanıldığı bir yöntem olabilmektedir.

 

- Yalnızlık ve İhmal: Kadınlar bazı durumlarda “eş/kız arkadaş” yerine evde sadece anne ya da ekonomiye katkı sağlayan biri gibi rollerde olduklarını hissedebilirler. Böyle durumlarda onları “kadın” olarak gören kişilerle ilişki yaşamayı tercih edebilirler.

 

-Monotonluk: Çoğu ilişkide ilk günkü gibi heyecanın kalmadığı bilinmektedir. Bazı çiftler monotonluğun dışına çıkmak için çaba gösterirken, çoğu ilişkide bu durum problem olarak ortaya konmakta. Bu durumda ilk günkü gibi olma beklentisi, kadınların aldatma sebeplerinden.

 

-Risk alma: İişkisinde tatmin olmayan kişi, aldatma gibi riskli olduğunu bildiği davranışlar sergilediğinde hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan değişiklik yaşar. Dopamin (mutluluk) ve kortizol (stres) hormonlarının salgılanması kişide heyecan, tutku gibi duyguların yaşanmasına olanak sağlar.

 

- Yetersiz arkadaş desteği: Kadınlar ilişkilerinde tatmin olamasalar bile özellikle onları daha çok anlayabileceğini düşündükleri arkadaşlarının desteğiyle daha mutlu olabilirler. Yetersiz sosyal çevre birçok şeyde olduğu gibi aldatmada da risk faktörü. Bu durumlarda kişi ilgi, sevgi ve destek ihtiyacını başka bir kişiden karşılamayı seçebilir.

 

- İlişkiyi sonlandırma isteği: Özellikle uzun süreli ya da yoğun duygularınn yaşanmış olduğu bir ilişkiyi sonlandırmak kadınlar için zorlu bir süreç. Bazı kişilerin konuşarak ayrılamadığı durumlarda, aldatmayı yöntem olarak kullanabildiği de araştırma sonuçlarında mevcut.

 

- İlişki/Seks Bağımlılığı: Diğerleri kadar bilinen sebepler olmasa da seks ya da özellikle ilişki bağımlılığı aldatmaya yol açan önemli sebeplerden. Özellikle bağımlı kişilik yapısı gibi belirli kişilik yapılarına sahip olan kişiler bu duruma daha yatkın.

 

Eğer kişi aldatan veya aldatılan konumundaysa ve bu durumla başa çıkamıyorsa, psikolojik destek alması kişiye çözüm yolları sunabilmesinin yanı sıra farkındalık sağlaması açısından da önemli ve gereklidir.

Uzm. Klinik Psikolog Damla KuntYorum Yaz

Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz:

Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi