Profesör Doktor Ömer Ayhan Kalyoncu | Psikiyatrist
Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin RSS Servisi

Yeşim Selçuk


Yeşim Selçuk

İzmir doğumlu olan Yeşim Selçuk, eğitim hayatına İstanbul’da Göztepe İlköğretim Okulu’nda başladı, ardından Bilfen Koleji’nde devam etti ve lise eğitimini Maltepe Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Liseden mezun olur olmaz AFS Değişim Programı’yla gittiği Amerika’da 6 ay kaldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne girdi ve Tübitak’tan karşılıksız burs alarak 3,5 senede mezun oldu. Lisans sonrası Okan Üniversitesi’nde "Yetişkin Odaklı Klinik Psikoloji" Yüksek Lisans programına kabul edilerek, "Mükemmeliyetçilik, Umutsuzluk ve İntihar" isimli bitirme projesiyle yüksek lisansını başarıyla tamamladı.

 

Eğitimi süresince; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ve İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Hastanesi Anabilim Dalı’nda (Çapa) staj yaptı.

 

2007-2008 yılları arasında sertifikasyon süpervizyonlarını halen sürdürdüğü Şema Terapi yönteminin Şema Modeli ve Teknikleri I.Düzey Eğitimini tamamladı. “Suç Mağduriyeti ve Güvenlik Algısı”, “Kadınlar İçin Fotoğraflı Resim Derecelendirme Skalası ve Beden Beğeni Ölçeği’nin Türkçe Geçerlilik ve Güvenirlik Çalışması” gibi çeşitli üniversitelerde yürütülen birçok proje çalışmasında proje asistanı olarak görev aldı. “Rey Karmaşık Şekil Testi ve Tanıma Testinin, Değişik Yaş ve Eğitim Düzeyindeki Normal Popülâsyon İçin Normlarının Tespiti” projesi kapsamında eğitimini aldığı çeşitli testlerin uygulamasında yer aldı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde devam eden “Şizofreniden Hayata” projesine katıldı.

 

Bağımlılık konusuna olan ilgisi sebebiyle 2008 yılında “Kulaktan Kulağa Madde Bağımlılığını Önleme Programı” kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumlarına giderek bağımlılığa dair video gösterimi, tartışma ve “hayır diyebilme ve etkili iletişim” gibi konuları içeren yapılandırılmış grup çalışmaları yürüttü. 2009 yılından 2013 yılı ortalarına kadar Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nde “Genç Ruh Projesi” kapsamında 15-21 yaş arası gençlere ergenlik sorunlarına dair gönüllü danışmanlık hizmeti verdi ve ailelerle psiko-eğitim çalışmaları yaptı.

 

2010-2012 yılları arasında Çapa Bağımlılık Tedavisi Eğitim Programını başarıyla tamamladı. Çapa Bağımlılık Anabilim Dalı’nda bir buçuk sene boyunca yönlendirilen danışanlarla gönüllü bireysel görüşmeler yürüttü ve özel bir danışmanlık merkezinde 8 ay boyunca danışan takibi ve asistanlık yaptı.

 

Yüksek lisans eğitimi sırasında Bilişsel Davranışçı Terapi konusunda eğitim ve süpervizyon alarak, Okan Üniversitesi Psikoloji Destek Birimi’nde yetişkinlerle bireysel görüşmeler yürüttü. Bununla birlikte Geştalt Terapisi, Aile Terapileri ve Çocuk Psikopatolojisi konusunda eğitimler aldı. Nöropsikolojik testler konusunda aldığı eğitimi ise Çapa Nöroloji Anabilim Dalı’nda kısa süreli bir stajla güçlendirdi.

 

Yüksek lisans sonrası eş zamanlı olarak özel bir danışmanlık merkezi ve bir tıp merkezinde Uzman Klinik Psikolog olarak görev alan Yeşim Selçuk, aynı zamanda okullar ve iş yerleri için yapılandırılmış grup çalışmaları tasarladı. Stresle başa çıkma, sağlıklı kalabilme, farkındalık ve öfke kontrolü gibi çeşitli konularda verdiği eğitimlerle insana dair bilgi ve gözlemlerini kurumsal alana aktardı.

 

Bağımlılık alanında yaptığı çalışmaları, aile içi cinsel istismar gibi birçok konuda katıldığı eğitim ve seminerlerle destekleyen Yeşim Selçuk, Yetişkin-Çocuk Sosyal Dayanışma Grubu (ACOA) kurucu üyelerinden biridir. Aynı zamanda, lise ve üniversitelerde çeşitli konularda seminerler vermektedir.

 

Psikoterapide kişiye özgü, yaşamdan beslenen ve bütüncül yaklaşımı benimsemekte, ergen ve yetişkinlerle ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Bağımlılık Terapisi yöntemleriyle çalışmaktadır. İlgilendiği konular arasında depresyon, anksiyete bozuklukları, yeme bozuklukları, stres, ergenlik sorunları, ilişki problemleri, mükemmeliyetçilik ve bağımlılık (kimyasal bağımlılığının yanı sıra özellikle internet, kumar, ilişki ve yeme bağımlılığı) yer almaktadır.

 

2013 sonbaharından beri Prof. Dr. Ayhan Kalyoncu’nun muayenehanesinde, Uzman Klinik Psikolog olarak, ergen ve yetişkinlerle psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir. 

 

Kişisel web sitesine ulaşmak için tıklayınız. 
Merhaba

Tarih boyunca bilinmeyenle mücadele etmek zorunda kalan insanlar yaşadıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla baş edebilme mücadelesivermişlerdir. Bu mücadele sürecinde insanların amacı belirsizliği olabildiğince ortadan kaldırmak olmuştur.
devamı..

VİDEOLAR

DUYURULAR

Prof Dr Ayhan Kalyoncu Cuma akşamı Kanal 24'te.


Prof Dr Ayhan Kalyoncu 15 Mayıs cuma günü Show Tv'de


e- bülten üyeliği

E- bülten üyesi olmak için, Facebook sayfamız https://www.facebook.com/ProfDrAyhanKalyoncu üzerinden gelen kutumuza e- mail adreslerinizi gönderebilirsiniz !


SİZDEN GELENLER

Harika bir yazı 04-02-2014
sigara hakkında da bir çalışma bekliyoruz sizden devamı...x

Ayhan Kalyoncu Facebook'ta

Prof. Dr. Ayhan Kalyoncuy'u Facebook'ta takip edin.

Müzik Dinle Haber Güncel Haber Spor Çocuk Alerjisi